Η φοιτήτρια του ΠΜΣ Κλειώ Αναγνωστοπούλου-Δερέκα έλαβε μέρος στο CIVIS Blended Intensive Program “Sacred sounds, sacred spaces: the Occidental Mediterranean”. Το πρόγραμμα απαρτιζόταν από τρεις διαδικτυακές διαλέξεις (13, 20, 27 Ιουνίου 2023), και πέντε ημέρες δια ζώσης διδασκαλίας και δράσεων στη Μαδρίτη (10 έως 14 Ιουλίου 2023). Σκοπός του προγράμματος ήταν η εξοικείωση των συμμετεχόντων με τη μελέτη του ήχου και του χώρου σε συνάρτηση με την εμπειρία και την έκφραση της ιερότητας.

Η προσέγγιση που ακολουθήθηκε ήταν διεπιστημονική με τους/τις διδάσκοντες/-ουσες να προέρχονται από τους κλάδους της ιστορικής μουσικολογίας, της μουσικής τεχνολογίας, των σπουδών ήχου και της αρχαιολογίας. Κατά την παραμονή στη Μαδρίτη οι φοιτητές και οι φοιτήτριες παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά σε διαλέξεις, εργαστήρια, ηχητικούς περιπάτους και συναυλίες, καθώς και σε συνθέσεις ηχοτοπίων. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές προερχόμενοι από διαφορετικά επιστημονικά αντικείμενα και πανεπιστήμια, συμπεριλαμβανομένου του ΕΚΠΑ και του Τμήματος Μουσικών Σπουδών.

Published On: 15 Ιουλίου, 2023Categories: Νέα - Ανακοινώσεις